🎉🎉🎉 Wyróżnienie Agencja Digital Roku 2022 wg MMP!🎉🎉🎉

Strona główna | Blog | Jak content marketing może wspierać sprzedaż w internecie?
Wróć

Jak content marketing może wspierać sprzedaż w internecie?

| 6 min | Zespół KERRIS

Wysokojakościowy tekst zbudowany pod kątem SEO, potrafi w długofalowym działaniu przynieść bardzo duże korzyści. Oprócz inwestowania czasu i funduszy w reklamy Google Ads czy też Facebook Ads, warto budować świadomość marki poprzez tworzenie wartościowych treści, na które potencjalni klienci mogą trafić z ruchu organicznego. Dostarczenie im konkretnej odpowiedzi w atrakcyjnej formie contentowej powoduje, że zyskujemy nie tylko czytelników, ale również potencjalnych klientów.

Content marketing – od czego zacząć?

Content marketing to (w dużym uproszczeniu) sposób pozyskiwania klientów przy pomocy atrakcyjnych i przydatnych treści w internecie. Mogą to być zarówno artykuły i wszelkie treści w formie pisanej (przede wszystkim pod kątem SEO), jak i materiały wideo, infografiki, prezentacje, podcasty, webinary.

Zanim zaczniemy tworzyć treści, musimy wpierw zbudować profil klienta – poznać jego potrzeby, ale również obawy. Zrozumienie tego, pozwoli nam stworzyć jakościowe treści content marketingowe. Użytkownik musi w pierwszej kolejności nam zaufać.  

Gdzie, co i jak publikować?

Często pojawia się mylne stwierdzenie, że copywriting jest tym samym, co content marketing. Nic bardziej mylnego! W zależności od tego, co chcemy promować, nasze treści mogą pojawić się na dedykowanych blogach, w serwisach tematycznych (na publikacje zewnętrze pozwala nam chociażby platforma WhitePress) oraz w formie materiałów wewnętrznych (np. w postaci bloga prowadzonego wewnątrz sklepu internetowego).

Content marketerzy przed publikacją materiałów w serwisach zewnętrznych, analizują potencjalne witryny, na których mają się znaleźć publikacje pod kątem różnych wartości. Brane są pod uwagę między innymi:

  • Trust Flow – wskaźnik określa poziom wiarygodności domeny, a zatem to, czy do danej domeny linkuje wiele wartościowych stron. Im wyższy tym lepszy.
  • Citation Flow – wskaźnik ocenia wartość linku na podstawie ilości backlinków, które się z nim łączą. Najlepiej, aby był niższy lub na podobnym poziomie co Trust Flow
  • Liczba unikalnych użytkowników świadcząca o zaangażowaniu czytelników w dany serwis.

Im większe współczynniki, tym potencjalnie większe przełożenie na ruch SEO. Nie warto publikować treści content marketingowych w witrynach o niskim współczynnikach Trust Flow i Citation Flow, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Monitorujmy

By wiedzieć, jakie słowa kluczowe należy użyć w treści i które z nich osiągają największy ruch z wyszukiwań, warto wspomóc się różnymi narzędziami – począwszy od Planera Słów Kluczowych, po Google Search Console czy też na Semstorm skończywszy. Dzięki temu możemy przeanalizować, które wpisy potencjalnie będą miały największy ruch pod kątem SEO.

Analizujmy następnie nasze treści content marketingowe na bieżąco przy pomocy Google Analitycs. Sprawdzając ile było sesji na stronie, jaki był współczynnik odrzuceń, czy też ile wyniósł średni czas trwania sesji, możemy wyciągać wnioski odnośnie atrakcyjności i skuteczności naszych materiałów.

Dlaczego Content Marketing jest przyszłościowy?

Według raportu OnAudience.com internauci w Polsce znaleźli się na szczycie listy popularności wtyczek blokujących reklamy w sieci. Korzystanie z Adblocków w 2017 roku naszym kraju wyniosło 46 procent. To pokazuje, że Content Marketing będzie coraz mocniej się rozwijał – to jeden z typów reklamy, która jest odporna na działania AdBlocka i co ważne – przynosi długofalowy efekt w postaci SEO, co zwiększa szanse na sprzedaż produktu.