🎉🎉🎉 Wyróżnienie Agencja Digital Roku wg MMP!🎉🎉🎉

Strona główna | Blog | Od czego należy zacząć pozycjonowanie strony? Czyli efektywny audyt SEO
Wróć

Od czego należy zacząć pozycjonowanie strony? Czyli efektywny audyt SEO

| 5 min | Zespół KERRIS

Kiedy praca nad witryną dobiegnie końca, warto zadbać o rzetelny audyt SEO. Jego przeprowadzenie to pierwszy, bardzo ważny krok, który należy wykonać zanim zacznie się pozycjonować stronę. Ma on na celu wskazanie, jakie zmiany techniczne oraz contentowe należy na niej wdrożyć. W przeciwnym przypadku może się okazać, że nasze działania zewnętrzne (link-building), mimo dużych nakładów pracy i starań, nie przynoszą pożądanych efektów. Profesjonalny audyt powinien zatem nie tylko wskazywać gdzie leżą problemy na wybranej  stronie, ale również odpowiadać na pytanie, w jaki sposób należy je rozwiązać. 

Audyt dzielimy na dwie części: dotyczącą zawartości treści oraz techniczną.

Pierwsza z nich koncentruje się na optymalizacji treści znajdujących się na wszystkich podstronach serwisu. Zwracamy zatem uwagę na takie elementy jak meta tagi title, meta description, adres URL, nagłówki a także sam tekst na stronie. Ważnym jest, aby treści były zoptymalizowane pod wybrane słowa kluczowe na etapie ustalania strategii SEO.

Część druga, czyli techniczna, jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Zawiera bowiem listę elementów, które wymagają modyfikacji po stronie programistów. Uwzględniamy tu około 100 wskaźników technicznych, które mają wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarce, w tym wdrożenie sitemap, szybkość witryny, plik robots, canonicale, atrybut hreflang, poprawność kodu i wiele innych. Musimy pamiętać, że treść audytu nie tylko powinna być zrozumiała dla klienta, ale również pełnić rolę instrukcji dla programisty. Musi być zatem prosta i konkretna zarazem. Dlatego też w audycie uwzględniamy jedynie te elementy, które wymagają aktualizacji.

Po wykonaniu audytu należy go wdrożyć. Istotne jest, aby każdy z jego elementów był wdrażany najpierw na wersji deweloperskiej, co pozwoli naprawić ewentualne niedociągnięcia przed publikacją strony.

Po wdrożeniu audytu w całości, należy przeprowadzić reaudyt i jeszcze raz przyjrzeć się z bliska wszystkim elementom strony. Owszem, sprawdzenie witryny na początku jej pozycjonowania jest kluczowe, ale nie można zapominać również o jej późniejszej, systematycznej kontroli.

Wdrożenie audytu bez wątpienia stanowi dla strony swego rodzaju turbodoładowanie. Samo pozycjonowanie jest procesem długotrwałym, ale często pierwsze wyniki widzimy właśnie po wdrożeniu dobrze wykonanego audytu. 

Dobrym tego przykładem jest jeden z naszych klientów działający w branży nieruchomości. Wprowadzenie audytu, połączone z naszymi równoległymi działaniami offsite (pozyskiwanie linków), zaowocowało znacznym wzrostem liczby fraz w TOP50 wyników wyszukiwania o 670%.

Reasumując: aby strona internetowa była przyjazna dla czytających ją robotów Google, należy ją do tego odpowiednio przystosować. Profesjonalnie przeprowadzony audyt wskaże nie tylko błędy, ale również ich rozwiązanie. Dzięki temu witryna będzie się znacznie lepiej pozycjonować, a w połączeniu z dodatkowymi działaniami da zaskakujące efekty, np. w postaci obniżonych kosztów za kliknięcie (CPC) w kanałach płatnych (np. Google Ads) dzięki lepszemu dostosowaniu strony do wyświetlanej reklamy, czego nasz klient z branży deweloperskiej jest najlepszym przykładem.