🎉🎉🎉 Wyróżnienie Agencja Digital Roku 2022 wg MMP!🎉🎉🎉

Strona główna | Blog | Różnice między Google Analytics 4 a Google Analytics Universal: Nowa era analizy danych online.
Wróć

Różnice między Google Analytics 4 a Google Analytics Universal: Nowa era analizy danych online.

| 5 min | Ewa Nawalany
Różnice między Google Analytics 4 a Google Analytics Universal

W świecie dynamicznego rozwoju internetu i technologii, śledzenie danych i analiza ruchu na stronach internetowych oraz w aplikacjach mobilnych stały się kluczowymi aspektami w prowadzeniu działalności online. Zwłaszcza ostatnie tygodnie w świecie analityki skupiały się na rewolucji która miała miejsce w ostatnich miesiącach: przejście na system GA4, najnowszą wersję Google Analytics. Co prawda GA4 nie jest czymś zupełnie nowym, a została wprowadzona przez Google w październiku 2020 roku. 

Jakie są kluczowe różnice pomiędzy najnowszą wersją GA4, a Analytics Universal?

Model danych 

Google Analytics wprowadza rewolucyjny model danych oparty na wydarzeniach. Wszystkie dane są teraz zorganizowane w kategorie, działania i parametry, co pozwala na bardziej elastyczne i precyzyjne śledzenie różnych akcji użytkowników na stronie lub w aplikacji. W przeciwieństwie do Universal Analytics, w którym dane są strukturalnie zorganizowane w hierarchiczne struktury, GA4 dostarcza nowe podejście do analizy danych.

Śledzenie użytkowników między urządzeniami 

GA4 oferuje znacznie lepsze śledzenie użytkowników przechodzących między różnymi urządzeniami, co znane jest jako „cross-device tracking”. Dzięki temu można lepiej zrozumieć kompletną ścieżkę użytkownika na różnych platformach, co w przypadku Universal Analytics było bardziej ograniczone.

Automatyczne zdarzenia 

Najnowsza wersja Analytics od Google automatycznie zbiera pewne wydarzenia bez konieczności dodatkowej konfiguracji. To oznacza, że niektóre podstawowe akcje, takie jak odsłony stron, kliknięcia czy wyświetlenia ekranu aplikacji, są śledzone automatycznie. W Universal Analytics, konieczne było ręczne zdefiniowanie celów, zdarzeń i śledzenia.

Analytics Intelligence

Google wprowadza Analytics Intelligence, czyli zestaw zaawansowanych funkcji opartych na sztucznej inteligencji (AI), które dostarczają automatyczne raporty, rekomendacje i wnioski na podstawie danych. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej wyciągać cenne wnioski bez potrzeby ręcznej analizy.

Integracja z Google Ads 

GA4 ściśle integruje się z Google Ads, co pozwala na lepsze monitorowanie wyników kampanii reklamowych i dostarcza spójnych danych marketingowych. Najnowsza wersja Analytics umożliwia również precyzyjne śledzenie wyników reklamowych, takich jak kliknięcia, wyświetlenia, konwersje czy koszt za kliknięcie (CPC). Te dane są prezentowane w jednym miejscu, co pozwala na szybkie zrozumienie wpływu kampanii reklamowych na ruch na stronie lub w aplikacji.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w nowych systemach analitycznych Google

Analytic Intelligence w systemie GA4 pełni kluczową rolę w dostarczaniu zaawansowanych analiz danych opartych na sztucznej inteligencji (AI). Jest to zaawansowany zestaw funkcji, który ma na celu ułatwienie i usprawnienie analizy danych, dostarczając automatyczne raporty, rekomendacje i wnioski na podstawie zebranych danych.

Dzięki wprowadzeniu AI do systemu GA4, użytkownik w prosty sposób może uzyskać dostęp do automatycznych raportów. Google Analytics 4 generuje automatyczne raporty, które prezentują najważniejsze metryki i dane związane z działalnością witryny lub aplikacji. Raporty nie są bardzo zaawansowane, a przedstawiają bardziej podstawowe dane. W dalszym ciągu jest to duże usprawnienie pracy analityka. W szybki i łatwy sposób można kontrolować spływające dane. 

Jednym z ciekawszych dodatków z którym przychodzi najnowsza wersja Analytics jest przewidywanie zachowań użytkowników. Wykorzystując technologie sztucznej inteligencji, Analytic Intelligence w GA4 może przewidywać zachowania użytkowników na stronie lub w aplikacji. Może to pomóc w identyfikacji grupy użytkowników, które są bardziej skłonne do konwersji lub wykazują specyficzne wzorce zachowań.

Nowa wersja Analytics od Googla może również generować alarmy i powiadomienia w przypadku wykrycia niezwykłych zmian w danych lub gdy określone metryki przekroczą ustalone progi. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko reagować na nagłe zmiany i podejmować odpowiednie działania.

Jakie są wady GA4?

Niestety, pomimo licznych zalet, najnowsza wersja Google Analytics – GA4, ma także swoje wady i niedociągnięcia. Choć wiele błędów systemowych jest naprawianych w szybkim czasie i regularnie aktualizowane przez Google, niektóre z tych wad wynikają z istniejących różnic pomiędzy modelem danych w GA4 a wersją Universal Analytics. Warto jednak zauważyć, że wiele z tych wad można zaakceptować i dostosować się do nich w procesie korzystania z nowego narzędzia.

Różnice wyglądu strony

Jedną z pierwszych różnic, które można zauważyć, to różnice w wyglądzie strony i interfejsie użytkownika. GA4 ma odmienny wygląd i organizację strony w porównaniu do Universal Analytics. Poza zmienionym wyglądem, różni się także nazewnictwo kart i zakładek, co może wymagać czasu na zapoznanie się z nową strukturą.

Brak możliwości przesłania danych z Universal Analytics do wersji GA4

Brak możliwości przesłania danych z Google Analytics Universal do wersji GA4 stanowi istotną kwestię, która była szeroko omawiana w 2022 roku. Wraz z początkiem lipca 2023 roku, Google Analytics Universal zakończył zbieranie danych, co oznacza, że migracja istniejących danych ze starszej wersji do GA4 jest niemożliwa. 

Warto podkreślić, że brak możliwości przeniesienia danych pomiędzy wersjami może stanowić znaczne utrudnienie dla firm i stron internetowych, które przez długi czas gromadziły dane w Google Analytics Universal. Przy migracji na GA4, konieczne jest przystosowanie się do nowego modelu danych i dostosowanie narzędzi oraz procesów do nowego środowiska analizy danych.

Brak danych historycznych

Brak możliwości przesłania danych pomiędzy Google Universal Analytics a GA4 wiąże się z utratą danych historycznych z wcześniejszej wersji. Utworzenie całkowicie nowego konta w GA4 i rozpoczęcie zbierania danych od zera skutkuje utratą dotychczasowych informacji. Ta sytuacja powoduje, że użytkownicy muszą pogodzić się z brakiem dostępu do wcześniejszych danych i analiz z Google Universal Analytics, co może być istotnym utrudnieniem dla firm i witryn internetowych, które zbierały dane przez długi czas.

Czy należy się obawiać zmiany systemu?

Przejście na nowy system, który znacząco różni się w modelu zbierania danych, czy nazewnictwie dotychczasowych funkcji, zawsze wiąże się z obawami. Nie należy jednak popadać w panikę i rezygnować z analityki. Oswojenie się z nowym interfacem i działaniem systemu zawsze wymaga czasu i cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że nowy system GA4 dopasowany jest do zmian następujących w internecie i celem jest zapewnienie bardziej zaawansowanych, jak najdokładniejszych i elastycznych narzędzi analizy danych online.

Należy pamiętać, że zmiana na system GA4 została wprowadzona w celu dostosowania się do zmieniających się potrzeb i wymagań w świecie internetu. Nowy system GA4 jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić bardziej zaawansowane, precyzyjne i elastyczne narzędzia analizy danych online.

Choć występują istotne różnice i nowe funkcje, które mogą być początkowo nieznane, Google Analytics 4 jest narzędziem odpowiednim dla współczesnych wyzwań internetowych. Jest dostosowany do coraz bardziej złożonych problemów, takich jak śledzenie użytkowników między urządzeniami, integracja z zaawansowanymi technologiami sztucznej inteligencji i zapewnienie ochrony prywatności użytkowników.