🎉🎉🎉 Wyróżnienie Agencja Digital Roku 2022 wg MMP!🎉🎉🎉

Strona główna | Blog | UX/UI design – najnowsze trendy, narzędzia i metody projektowania przyjaznych dla użytkownika interfejsów i doświadczeń
Wróć

UX/UI design – najnowsze trendy, narzędzia i metody projektowania przyjaznych dla użytkownika interfejsów i doświadczeń

| 10 min | Zespół KERRIS
UX/UI design – najnowsze trendy

W dynamicznym świecie technologicznym, zdecydowanie warto inwestować w doświadczenie użytkownika. Kluczowe znaczenie ma tu nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i intuicyjność. Użytkownicy oczekują coraz większego komfortu podczas korzystania z produktów i usług. Dlatego też projektowanie UX/UI stało się nieodzownym elementem każdej aplikacji czy strony internetowej. Aby sprostać tym wyzwaniom, projektanci muszą łączyć wiedzę na temat najnowszych trendów i metod tworzenia doświadczeń użytkowników. W niniejszym artykule skupimy się zarówno na aspektach pozwalających zdobyć przewagę konkurencyjną, jak i na tych, które umożliwią zaspokojenie potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Trendy w projektowaniu UI/UX

W dziedzinie projektowania UI/UX nieustannie poszukuje się innowacyjnych i efektywnych rozwiązań, które pozwolą na tworzenie bardziej atrakcyjnych, intuicyjnych i przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Jednym z trendów, który zdobywa coraz większą popularność, jest wykorzystanie materiałów i tekstur w celu wzbogacenia wizualnego aspektu aplikacji czy stron internetowych.

Materiały i tekstury

Materiały i tekstury to wizualne elementy, które naśladują wygląd i właściwości różnych materiałów, takich jak drewno, tkanina, szkło czy metal. Poprzez zastosowanie odpowiednich tekstur, projektanci są w stanie nadać aplikacjom i stronom internetowym unikatowy, atrakcyjny i realistyczny wygląd, który przyciąga uwagę użytkowników i sprawia, że interfejsy stają się bardziej przyjemne w użytkowaniu.

Wykorzystanie materiałów i tekstur w projektowaniu interfejsów użytkownika może przybierać różne formy. Oto kilka przykładów:

 • Tła — tekstury mogą być stosowane jako tło strony internetowej czy aplikacji, nadając im głębię i charakter. Na przykład, zastosowanie tekstury drewna może sprawić, że strona będzie wyglądać cieplej i bardziej przytulnie, podczas gdy tekstura metalu doda jej nowoczesności i elegancji.
 • Elementy nawigacyjne — materiały i tekstury można również wykorzystać do projektowania elementów nawigacyjnych, takich jak przyciski, menu czy paski narzędzi. Stosowanie ich może sprawić, że będą się wyróżniać na tle pozostałych części strony, ułatwiając użytkownikom nawigację.
 • Ikony i ilustracje — projektanci mogą zastosować materiały i tekstury również w tworzeniu ikon czy ilustracji, które odgrywają ważną rolę w komunikacji z użytkownikami. Dzięki temu ikony mogą stać się bardziej czytelne i estetyczne.

Wykorzystanie unikatowych materiałów i tekstur może sprawić, że aplikacja czy strona internetowa będą się wyróżniać na tle konkurencji, przyciągając uwagę użytkowników i zwiększając ich zaangażowanie. Może również poprawić czytelność i dostępność interfejsu oraz wywołać pozytywne emocje u użytkowników, takie jak ciekawość, zainteresowanie czy zadowolenie. Dzięki temu użytkownicy będą chętniej korzystać z aplikacji czy strony internetowej, co może przyczynić się do zwiększenia lojalności wobec marki.

Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością. Zbyt wiele różnych tekstur może sprawić, że interfejs stanie się chaotyczny i trudny w odbiorze. Warto również zwrócić uwagę na kontekst, w jakim będzie używany produkt. Należy zadbać, aby wybrana tekstura czy materiał współgrał z ogólnym stylem aplikacji czy strony internetowej oraz z oczekiwaniami użytkowników. Warto również pamiętać o użytkownikach z ograniczeniami wzrokowymi, takimi jak daltonizm. Należy dbać o wystarczający kontrast między elementami interfejsu, aby ułatwić im korzystanie z produktu.

Dark mode

Dark mode to tryb, który pozwala na zmianę kolorystyki interfejsu użytkownika z jasnej na ciemną. W praktyce oznacza to zastąpienie białego lub jasnego tła oraz elementów interfejsu przez ciemniejsze odcienie, takie jak czarny, granatowy czy szary. Tryb ten jest opcjonalny i użytkownik może wybrać między jasnym a ciemnym motywem według własnych preferencji.

Wdrożenie trybu ciemnego w projekcie wymaga przemyślenia kolorystyki i stylu interfejsu. Projektanci muszą zadbać o to, aby ciemna wersja interfejsu była równie czytelna, estetyczna i użyteczna, co jasna. Oto kilka aspektów, które warto uwzględnić:

 • Wybór kolorów — projektując interfejs w trybie ciemnym, należy zwrócić uwagę na kontrast między elementami interfejsu. Dobrze dobrana paleta kolorów pozwoli na zachowanie czytelności i estetyki, zarówno w trybie jasnym, jak i ciemnym.
 • Ikony i grafika — w trybie ciemnym, ikony i elementy graficzne mogą wymagać dostosowania. Podczas projektowania należy zwrócić uwagę na to, aby te elementy były czytelne i atrakcyjne w obu trybach.
 • Animacje i przejścia – warto sprawdzić, czy animacje i przejścia między ekranami wyglądają dobrze również w trybie ciemnym. Niekiedy może być konieczne dostosowanie szybkości animacji lub kolorystyki tła.

Wdrożenie dark mode w aplikacji czy na stronie internetowej przynosi wiele korzyści, zarówno dla użytkowników, jak i dla projektantów. Dla wielu osób korzystanie z ciemnych interfejsów jest mniej męczące dla oczu, szczególnie w słabym oświetleniu czy w nocy. Tryb ten może również pomóc w zmniejszeniu efektu migotania ekranu (flickering) i redukcji niebieskiego światła, które może zakłócać cykl snu użytkowników. W przypadku urządzeń z ekranami OLED dark mode może przyczynić się do oszczędności energii, ponieważ ciemne piksele zużywają jej mniej niż jasne. Dłuższy czas pracy na baterii może być szczególnie atrakcyjny dla użytkowników smartfonów i tabletów. Ponadto daje to użytkownikom możliwość personalizacji interfejsu według własnych preferencji, co może zwiększyć satysfakcję z korzystania z aplikacji czy strony internetowej.

Ważne jest, aby umożliwić użytkownikom łatwe przełączanie między trybem jasnym a ciemnym. Najlepiej, gdy opcja ta będzie dostępna w ustawieniach aplikacji czy strony internetowej, a także w pasku nawigacyjnym. Przed wprowadzeniem dark mode, warto przeprowadzić testy użyteczności, aby upewnić się, że interfejs jest równie funkcjonalny i czytelny w obu trybach. Testy te powinny obejmować różne scenariusze użytkowania, na różnych urządzeniach i w różnych warunkach oświetleniowych. Podczas projektowania interfejsu w trybie ciemnym, należy również pamiętać o użytkownikach z ograniczeniami wzrokowymi, takimi jak daltonizm. Należy dbać o wystarczający kontrast między elementami interfejsu, aby ułatwić im korzystanie z produktu.

Oprócz wyżej wymienionych jest jeszcze kilka trendów, na które warto zwrócić uwagę.

Minimalizm

Minimalizm to trend, który zyskał na popularności w ostatnich latach. Projektanci dążą do tworzenia prostych i przejrzystych interfejsów, które skupiają się na istotnych elementach i funkcjach. Wykorzystując zasadę „mniej znaczy więcej”, minimalizm umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe odnajdywanie informacji oraz korzystanie z aplikacji czy stron internetowych. Przykładem zastosowania minimalizmu jest serwis Airbnb, który oferuje prosty interfejs, ułatwiający wyszukiwanie i rezerwację noclegów. Jego strona główna skupia się na wyszukiwarce, która jest głównym elementem witryny.

Personalizacja

Personalizacja to kolejny trend, który zdobywa coraz większą uwagę w projektowaniu UX. Polega on na dostosowywaniu interfejsu, treści i funkcji do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Personalizacja może obejmować rekomendacje, dostosowywanie układu strony czy też oferowanie spersonalizowanych funkcji. Przykładem personalizacji jest platforma streamingowa Netflix, która analizuje preferencje filmowe i telewizyjne użytkowników, aby oferować im rekomendacje dostosowane do ich gustu.

Voice User Interface (VUI)

Coraz większe zainteresowanie wzbudza Voice User Interface (VUI) – interfejsy użytkownika oparte na głosie. Rozwój technologii rozpoznawania mowy oraz asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa czy Google Assistant, sprawia, że VUI stają się coraz bardziej popularne w projektowaniu UX. Przykładem zastosowania VUI jest aplikacja Google Maps, która poza tradycyjnym interfejsem graficznym, umożliwia użytkownikom korzystanie z nawigacji za pomocą poleceń głosowych. Dzięki temu, kierowcy mogą bezpiecznie korzystać z aplikacji, nie odrywając wzroku od drogi.

Mikrointerakcje

Mikrointerakcje to małe, ale istotne elementy interfejsu, które mają na celu zwiększenie zaangażowania użytkownika oraz poprawę jego doświadczenia. Mogą one przyjmować różne formy, takie jak animacje, dźwięki czy wibracje, które informują użytkownika o stanie systemu lub reagują na jego działania. Przykładem są serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Podczas przeglądania treści na tych platformach, użytkownik napotyka na różne mikrointerakcje, takie jak animacja serca po kliknięciu „lubię to” czy efekt „przeciągnięcia” podczas odświeżania strony.

Metody projektowania UX

Istnieje kilka metod projektowania doznań użytkowników. W tym artykule omówimy sobie dwie najpopularniejsze z nich. Ich zastosowanie pozwoli Ci przeprowadzić cały proces w uporządkowany i gwarantujący powtarzalny efekt sposób.

Design Thinking

Design Thinking to proces kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, który skupia się na potrzebach użytkowników. Metoda ta stała się popularna w projektowaniu UX, ponieważ pozwala na efektywne opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które są przyjazne dla użytkowników i spełniają ich oczekiwania. Proces Design Thinking składa się z pięciu głównych etapów.

 1. Empatia — na tym etapie projektanci starają się zrozumieć potrzeby, problemy, motywacje i emocje użytkowników. Aby to osiągnąć, przeprowadzają badania, takie jak wywiady, obserwacje czy ankiety, aby zebrać dane i poznać różne perspektywy. Empatia pozwala projektantom na wczucie się w rolę użytkowników, co jest kluczowe dla projektowania UX opartego na Design Thinking.
 2. Definiowanie problemu — po zebraniu informacji na temat potrzeb, projektanci formułują problem, który mają rozwiązać. Powinien on być sformułowany w sposób jasny i konkretny, z perspektywy użytkownika, tak aby można było opracować rozwiązania, które będą spełniać ich oczekiwania.
 3. Ideacja — w tej fazie generuje się szerokie spektrum pomysłów, które mogą rozwiązać zdefiniowany problem. Proces ideacji może obejmować różne techniki kreatywnego myślenia, takie jak burza mózgów, mapy myśli czy analiza konkurencji. Celem tego etapu jest stworzenie różnorodnych pomysłów, które można następnie ocenić i wybrać najlepsze rozwiązanie.
 4. Prototypowanie — kiedy wybierze się już jeden lub kilka pomysłów, tworzy się prototypy, które umożliwiają przetestowanie koncepcji. Prototypy mogą mieć różne formy, od papierowych szkiców po bardziej zaawansowane modele interaktywne. Prototypowanie pozwala na szybkie sprawdzenie, czy pomysł rzeczywiście rozwiązuje problem i spełnia oczekiwania użytkowników.
 5. Testowanie — ostatni etap procesu Design Thinking polega na testowaniu prototypów z użytkownikami. Testy te mają na celu sprawdzenie, czy rozwiązanie spełnia ich oczekiwania, jakie są ewentualne problemy i co można poprawić. Na podstawie testów projektanci modyfikują swoje rozwiązania, a cały proces może zacząć się od nowa, aby uzyskać optymalne wyniki.

Agile UX

Agile UX to podejście do projektowania, które łączy metodykę Agile z zasadami projektowania zorientowanego na użytkownika. Celem Agile UX jest tworzenie wysokiej jakości produktów cyfrowych w sposób iteracyjny, elastyczny i skupiony na współpracy między zespołami. W Agile UX projektanci, programiści i inni członkowie zespołu pracują razem, aby szybko dostarczać wartość użytkownikom i dostosowywać się do zmieniających się wymagań. Oto kilka kluczowych elementów Agile UX.

 • Iteracyjny rozwój — Agile UX zakłada, że projektowanie i rozwój produktu odbywa się w małych, inkrementalnych krokach. Zamiast tworzyć kompletny, idealny produkt od razu, zespół dąży do szybkiego dostarczenia minimum wartościowego produktu (MVP), a następnie ulepsza i rozbudowuje go na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników.
 • Współpraca zespołowa — projektanci, programiści i inni członkowie zespołu pracują razem w sposób zintegrowany. Często pracują w krótkich cyklach zwanych sprintami, podczas których zespół realizuje konkretne zadania i cele. Współpraca między dyscyplinami pomaga utrzymać spójność i jasność celów, a także pozwala na szybsze dostosowywanie się do zmian.
 • Adaptacja — Agile UX zakłada, że zmiany są nieuniknione i że projektanci muszą być elastyczni, aby dostosować się do ewoluujących potrzeb użytkowników i biznesu. Pozwala to na szybkie reagowanie na nowe informacje, zmiany w wymaganiach czy wyniki testów, co prowadzi do ciągłego ulepszania produktu.
 • Testowanie i walidacja – w metodzie Agile UX kładzie dużą wagę na ciągłe testowanie i walidację pomysłów oraz na uzyskiwanie informacji zwrotnych od użytkowników. Testy te mogą obejmować różne formy, takie jak testy użyteczności, wywiady czy ankiety. Informacje te są wykorzystywane do ewaluacji i poprawy produktu w kolejnych iteracjach.
 • Optymalizacja procesu — zespoły nieustannie analizują i optymalizują swój sposób pracy, aby poprawić efektywność, szybkość i jakość realizacji projektów. Na koniec każdego sprintu często przeprowadzają retrospekcje, podczas których analizują swoje osiągnięcia, wyzwania i możliwości poprawy.

W świecie UI/UX designu kluczem do sukcesu jest pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami, narzędziami i metodami. Od ciemnych trybów, przez mikrointerakcje, aż po nowoczesne techniki takie jak Design Thinking czy Agile UX — wszystko to przyczynia się do tworzenia lepszych doświadczeń dla użytkowników.